Grandfather Clock 2010

Results: Grandfather Clock 2010

BLACK TOYOTA GRANDFATHER CLOCK OPEN CAMPDRAFT

Judge: Tom Williamson

Nominations: 628

Wally Rea

2010 Black Toyota Grandfather Clock Winners: 
Wally Rea & Raps Ellie (Photo by Robyn Paine)

1

Wally Rea

Raps Ellie

269

2

Mac Shann

Miss Heart Acre

268

3

Rohan Marks

Denny's Acre

267

4

Brendan Harrison

Orient

266

5

William Tapp

First Class

264

6-9

Pete Comiskey

Roanies Chex

262

6-9

Steve Comiskey

Atmosphere

262

6-9

Ben Hall

Foot Acre

262

6-9

Peter Webster

Leon

262

10

Kim Daley

Signet

261

 

Service to Edenvale Double Identity (Winner of Open Draft) - Wally Rea, Raps Ellie

Arthur & Marge McIntyre Cutout - Mac Shann, Miss Heart Acre, 24

Wade McCulloch Local Rider - Allison Boshammer, Shinerbok, 90

Chinchilla ASHS Branch Stock Horse - Wally Rea, Raps Ellie, 92

Metaland High Score Final - Brendan Harrison, Orient, 91 & William Tapp, First Class, 91

Kilbeggan Mug High Score First Round - Wally Rea, Raps Ellie, 92

Greenup/Eidsvold Station Santa Gertrudis Painted Steers - Danny Cogill

Service to Warrenbri Regal (Highest Placed Mare) - Mac Shann, Miss Heart Acre

LANDMARK NOVICE CAMPDRAFT

Judge: Ian Glasby

Nominations: 516

Wally Rea

2010 Landmark Novice Draft Winners: 
Wally Rea & Revlon (Photo by Tricolby)

1

Wally Rea

Revlon

267

2

David Reiter

Montarna Leanne

263

3

Wally Rea

Tess

262

4-5

Steve Comiskey

Rosette

261

4-5

Jody Crozier

Top Hat Pete

261

6

Wayne Dennien

Matherson

259

7-9

Peter Boulton

Yakkaton H H Oak

257

7-9

Wayne Hingst

Expected Remington

257

7-9

Peter Webster

Janelle

257

10

Roderick Hay

Koola

255

10

Wade Clarke

Shaemus

255

10

William Tapp

49er Cowgirl

255

 

Service to Adios Cherokee (Winner of Novice Draft) - Wally Rea, Revlon

Scouller Saddlery Cutout - Allison Boshammer, Gold Crest April, 24

EnVision Partners Painted Steers - Matt Franklin, Peppy's Matlock

CHINCHILLA VET GRANDMOTHER CLOCK LADIES CAMPDRAFT

Judge: Gayle Shann

Nominations: 96

Wally Rea

2010 Chinchilla Vet Grandmother 
Clock Ladies Draft Winners: 

Karen McNamara & Conquest 
(Photo by Tricolby)

1

Karen McNamara

Conquest

167

2

Belinda Boshammer

Shinerbok

166

3

Kelly Shann

Dusk

165

4

JJ Lamb

Regret

163

5

Alison Boulton

Settler

153

6

Jane Lee

Coniseur

151

7

Pru Flynn

Favourite

145

8

Carolyn Roberts

Salute

95

9-10

Louise Roche

Bronson

90

9-10

Felicity Forsyth

Triliby

90

 

Service to Boonara Turbulence (Winner of Ladies Draft) - Karen McNamara, Conquest

Surtie Trading Cutout - Leanne West, Bess, 23, 23, 17

Sandon Glenoch Angus Painted Heifers - no winner

Rhonda Alexander Silver Jewellery Local Rider - Belinda Boshammer, Shinerbok

Service to Warrenbri Regal (Highest Placed Mare) - Felicity Forsyth, Triliby

KNUDSEN FAMILY RESTRICTED OPEN CAMPDRAFT

Judge: Steve McNamara

Nominations: 224

Wally Rea

2010 Knudsen Family Restricted Open 
Draft Winners: 
Ben Thompson & Puzzle 
(Photo by Robyn Paine)

1

Ben Thompson

Puzzle

267

2

Wally Rea

Dr Phil

265

3

Rohan Marks

Aqua Minty

261

4-5

Rohan Marks

Looks Pretty Smart

176

4-5

Jaye Hall

Playrio

176

6-7

Evan Acton

Kirkby's Stud Pearl

174

6-7

Michael Hayes

Mercedes

174

8

Rohan Marks

Dual

173

9-10

Lloyd Brown

Mallanganee Sampson

172

9-10

Kay Radke

Hostage

172

9-10

Ken Knudsen

Ramona

172

 

Service to Rambler KD Acres (Winner of Restricted Open Draft) - Ben Thompson, Puzzle

Arthur & Marge McIntyre Cutout - Peter O'Neill, Roma, 23, 24

SANDON GLENOCH ANGUS BAREBACK CUTOUT

Riders:

 

 

1. Matt Durkin

2. Wayne Darr

3. Cameron Lee

     

Calcutta:

 

 

1. Terry Ryan

2. Wayne Hingst

3. Black Toyota