Encouragement 20

Results: Encouragement 2012

2012 ORIGIN ENERGY CHINCHILLA ENCOURAGEMENT

6th March 2012

Chinchilla was the ideal place to be last weekend for horse enthusiasts, race goers and campdraft competitors alike, featuring two days of equine events at the inaugural Chinchilla Horse Festival.

One of the highlights of the festival was the annual Origin Energy Chinchilla Encouragement Campdraft, which attracted 477 first round nominations. Origin Energy was the major sponsor of the campdraft, specifically for the encouragement event and the entertainment, as well as providing extensive merchandise and prize packs to placegetters. 

The campdraft followed the Chinchilla PS&R performance horse sale on Saturday afternoon and continued on Sunday. The event is run each year by the Chinchilla campdraft committee for the purpose of giving young riders, maiden horses and new competitors the opportunity and experience of competing at a campdraft.

Local campdrafter Terry Braithwaite on Candy took out the Origin Energy encouragement draft with a score of 83 from a field of 67 nominations, followed closely by Greg Blair on Bellair Destiny Strikes, Stephanie Brown on Sunset and Steven Stokes on Regatta who all tied for second place with scores of 82.

The two round Chinchilla Real Estate Agents maiden campdraft drew 204 nominations and was won by Ken Read on She’s Tassa with a score of 173, followed by Lesley Dennien on Jimmy, Glen O’Connor on Rose and Scott Tennyson on In Doubt sharing equal second place on 169.

Chinchilla competitor Chris Ryan won the Plant Family Local Rider trophy, placing equal 6th in the maiden campdraft, as well as equal 5th in the encouragement event.

From 167 nominations Wayne Dennien on CD were the winners of the two round Chinchilla Fluid Power/Murphy Pipe & Civil novice draft with a score of 168, followed by Roger Boshammer on Jack Daniels with a score of 166.

The weekend was also a great opportunity for the young competitors to gain some experience and hone their campdrafting skills. Riley Rockemer on Mindy took out the Ray White Rural & Chinchilla Real Estate junior draft with a score of 81, while Jack McNamara on Condamine won the DN Cross Transport juvenile draft with a score of 87.

Saturday night featured a bareback cutout which offered both thrills and spills and a live band hailing from Bundaberg, the Crankin Jimmys. Local juvenile competitor Nikki Hoffman won the bareback cutout with an impressive performance up the front of the camp on Silky Sal. 

Chinchilla campdraft committee president John Plant commented that the event was another successful campdraft for Chinchilla and extended his gratitude to the cattle donors, sponsors and committee members for making it possible.

Special thanks must go to the cattle donors for the weekend: Wade Clarke, Terry Ryan, John McNamara, Steven Grimes, Tony Pascoe and Col Budden, the committee and the many appreciated sponsors of the event.

Kate Boshammer, Publicity Officer

 

CHINCHILLA REAL ESTATE AGENTS MAIDEN DRAFT

Judge: Ronald Howson

Nominations: 204

Maiden Winners: Ken Read on She's Tassa
(Photo by Belinda Boshammer)

1

Ken Read

SHE'S TASSA

173 

2-4

Lesley Dennien

JIMMY

169 

2-4

Glen O’Connor

ROSE

169 

2-4

Scott Tennyson

IN DOUBT

169 

5

Terry Hartman

SCALLYWAG

168 

6-7

Chris Ryan

SPOOK

167 

6-7

Scott Tennyson

BOOSHOO

167 

8-9

Dan Cross

HANNAH

164 

8-9

Shane Thackeray

PATRIOT

164

       

 

 

 

 

Plant Family Local Rider Trophy: Chris Ryan, SPOOK

CHINCHILLA FLUID POWER/MURPHY PIPE & CIVIL NOVICE DRAFT

Judge: Greg Wright

Nominations: 167

Novice Winners: Wayne Dennien on CD 
(Photo by Belinda Boshammer)

1

Wayne Dennien

CD

168 

2

Roger Boshammer

JACK DANIELS

166 

3-4

Malcolm Barrett

HIGHLANDER

164 

3-4

Kristina Plant

TRINKET

164 

5

Tess McNamara

CONDAMINE

163 

6

Robert Plant

MACA

162 

7-8

Wade Clarke

ERA

161 

7-8

Terry Hartman

SCALLYWAG

161

ORIGIN ENERGY ENCOURAGEMENT DRAFT

Judge: Greg Wright

Nominations: 67

Encouragement Winners: Terry Braithwaite
on Candy (Photo by Ursula Keating)

1

Terry Braithwaite

CANDY

83 

2-4

Greg Blair

BELLAIR DESTINY STRIKES

82 

2-4

Stephanie Brown

SUNSET

82 

2-4

Steven Stokes

REGATTA

82 

5-7

Kelli Christiansen

STYLE

81 

5-7

Kylie Robertson

CUTTERS PLAYTIME

81 

5-7

Chris Ryan

HUNTER

81 

8

Sarah Fawcett

BUGGERED

80 

9

Greg Blair

BELLAIR STARLITE

79 

10-12

Kate Boshammer

HOLLYWOOD ANNIE

78 

10-12

Debbie Hughes

STANBROUGH ANNIVERSARY WALTZ

78 

10-12

Erica Tarry

STYLISH AND SCOTTY

78

RAY WHITE RURAL & CHINCHILLA REAL ESTATE JUNIOR DRAFT

Judge: Gwen Macmillan

Nominations: 24

Junior Winners: Riley Rockemer on Mindy 
(Photo by Julie Rockemer)

1

Riley Rockemer

MINDY

81 

2

Kirra Gosselin

COTTON

80 

3

Emily Blair

SHELLSEA

78 

4

Josh Hoppe

WIBINDA RAIN DANCE

76 

5

Jack Tennyson

ABBEY

75 

6-8

Taylor Christiansen

KAT

71 

6-8

Josh Hoppe

WIBINDA NUGGET

71 

6-8

Riley Rockemer

SPIN 'N' LYNX

71 

9-10

Nicki Dorries

SMOKIE

70 

9-10

Jacob Rockemer

BOW

70

DN CROSS TRANSPORT JUVENILE DRAFT

Judge: Ronald Howson

Nominations: 15

1

Jack McNamara

CONDAMINE

87 

2

Braden Tattam

FOXBOROUGH STUD LITTLE QUARTER 

79 

3

Christopher Hoppe

WIBINDA RAIN DANCE

78 

4

Jack McNamara

APOLLO

75 

5

Nikki Hoffman

SILKY SAL

22 

6-8

Tennelle Barrett

TUFF-N-UP

21 

6-8

Nikki Hoffman

KOORALA REANNA

21 

6-8

Christopher Hoppe

WIBINDA NUGGET

21 

9

Monique Crack

DENNY

20 

10

Jonathon Blair

NUGGET

19

BAREBACK CUTOUT

 

1st - Nicki Hoffman, Silky Sal

 

 

 

 

2012 ENCOURAGEMENT SPONSORS

GOLD 
SPONSOR:

     

SILVER 
SPONSORS:

BRONZE SPONSORS:

 

 

 

KNUDSEN FAMILY

J & J PLANT