Encouragement 2011

Results: Encouragement 2011

BLACK TOYOTA HEARTLAND MAIDEN SERIES FINAL

Judge: Pete Comiskey

 

Black Toyota Heartland Maiden Series Winners: 
Peter Webster & Janelle (Photo by Tricolby)

1

Peter Webster

Janelle

267

2

Peter Knudsen

Cassidy

264

3

Peter Black

Centrefire

262

4

Cameron Lee

Bar None Conner

261

5

Barry Johnson

Juliette

259

6

Craig Radke

Contract

258

7

Jeremy Shaw

Show Sense

257

8

Steve McNamara

Confess

254

9

John Hill

Kurajong

252

=10

Wade Clarke

Shaemus

250

=10

Tony Fielder

Rash Decision

250

 

Encouragement Award - Trophy Saddle from Australian Stockmans Saddlery:
Chris Ricket, Ned

ELDERS REAL ESTATE MAIDEN 1

Judge: Pete Comiskey

 

Maiden 1 Winners: 
John Hill on Kurajong (Photo by Tricolby)

1

John Hill

Kurajong

269

2

Snow Crozier

Reflect

266

3

John Mulcahy

Rugged Beauty

179

4

Geoff Schrader

Romantic Girl

178

5-6

Colin Sorrensen

Contessa

177

5-6

Paul Keating

Platinum Class Act

177

 

 

 

 

Surtie Trading Local Rider Trophy: Kristina Plant, Must Be Trinity

ELDERS REAL ESTATE MAIDEN 2

Judge: Pete Comiskey

 

Maiden 2 Winners: Jodi Crozier on 
Pete's Cher Rome
 (Photo by Tricolby)

1

Jodi Crozier

Pete's Cher Rome

178

2

Owen Maller

Miss Duet

175

3

Kay Radke

Jazz

173

3

Linda Hingst

Expected Silencer

173

5

Mark Gorkow

Waylena

172

6

Shari Knudsen

Limers Destiny

167

SURAT BASIN REAL ESTATE NOVICE

Judge: Jay Pearce

 

Novice Winners: Terry Hall on 
Copyright 
(Photo by Tricolby)

1

Terry Hall

Copyright

267

2

Laurie Beard

Commissioner

196

3

Mandy Fisher

Smart n to the Point

177

4

Karen McNamara

Conquest

176

4

Barry Johnson

Fancy Thompson

176

6

Ron Wall

Soda Ono

175

6

Wayne Hingst

Docs Decoy

175

6

Terry Hall

Mi Golden Acres

175

ENCOURAGEMENT

Judge: Ron Wall

Nominations: 138

Encouragement Winners: Chris Ryan on 
Coolreagh Rihanna 
(Photo by Tricolby)

1

Chris Ryan

Coolreagh Rihanna

90

2

Kay O'Neill

Imagine a Chance

88

3

Debbie Hughes

Opal Rain

87

3

Katrina Jeffries

Diesel

87

5

Nathan Mura

Pepper

86

5

Brant Ernst

Two Up

86

5

Brant Ernst

Jet

86

RAY WHITE REAL ESTATE JUNIOR

Judge: John Plant

Nominations: 32

Junior Winners: Lane Maller on 
Quest 
(Photo by Tricolby)

1

Lane Maller

Quest

85

2

Jacob Rockemer

Trooper

79

3

Riley Rockemer

Gidjet

78

4

Jacob Rockemer

Mindy

72

4

Nicki Dorries

Smokie

72

6

Nicki Dorries

Jillaroo

71

RAY WHITE REAL ESTATE JUVENILE

Judge: Roger Boshammer

Nominations: 40

Juvenile Winners: Dylan Hay on 
Locket 
(Photo by Tricolby)

1

Dylan Hay

Locket

85

2

Joanna Anderson

Tomby

84

3

Dylan Wall

Cuz

83

3

Tess McNamara

Rhythm

83

5

Blake Hingst

Expected Special

82

6

Dylan Wall

Diamond

81